Přechodové lišty podlahové

Přechodové lišty se v dnešní době instalují místo prahů. Jsou decentnější, dodávané v barvě podlahy a příjemně opticky rozdělí dvě rozdílné podlahy. V nabídce je široká škála typů a barev. Nejčastějším typem přechodových lišt zůstávají hliníkové potažené folií v dekoru podlahy, které se lepí. Samozřejmě můžeme dodat i speciální přechodové lišty, např. rovné nebo nerez ocel. Rádi Vám poradíme s výběrem při osobní návštěvě v našem podlahovém studiu.

Máte zájem o tento produkt?

Vaši poptávku
ZPRACUJEME ZDARMA
Kontakt
Upřesnění poptávky
Vaši poptávku zpracujeme zdarma.

Neodmyslitelnou součástí každé správně řešené podlahy jsou přechodové lišty. V našem podlahovém studiu Podlahy Praha s.r.o. dokážeme zákazníkům pomoci nejen s výběrem podlahy, ale zároveň řešíme ke konkrétní podlaze vhodné doplňky. Máme k dispozici širokou škálu vzorníků přechodových a obvodových lišt, tudíž umíme klientům ukázat, jak bude jejich podlaha vypadat v reálu. Samozřejmostí naší práce je obhlídka místa realizace a zpracování cenové nabídky na dodání a montáž podlah včetně veškerého příslušenství.

Přechodové lišty podlahové - video

Správný výběr a profesionální montáž přechodové lišty ji na Vaší podlaze udělá neviditelnou

Je prakticky jedno, o který typ podlahy se jedná. Přechodové lišty jsou nedílnou součástí každé profesionálně položené podlahové krytiny. Tyto lišty plní nejen estetickou roli při zakončení podlah, ale jsou to zároveň plně funkční doplňky Vaší podlahy. Přechodové lišty, používané při pokládce podlahových krytin, používáme pro zakrytí jednotlivých přechodů mezi podlahovými krytinami, k jejich ukončení, nebo pro řešení schodových hran. Můžeme je rozdělit podle použitých materiálů na :

  • Hliníkové přechodové lišty
  • Dřevěné přechodové lišty
  • MDF systémové přechodové lišty

Přechodové lišty hliníkové

Jedná se o materiál, který je při výrobě přechodových lišt nejčastěji používaný. Důvodem této obliby je, že přechodové lišty, vyrobené z hliníku jsou lehké, odolné, nepodléhají rzi, jsou tvarově stálé a cenově dostupné. Další jejich předností je, že mohou být dekorovány nejen foliemi s potiskem dřeva, kamene a jiných přírodních materiálů, ale mohou být dodávány i v různobarevných provedeních. Kromě folie je obvyklé i dekorování dřevěnými dýhami, nebo, pro tento kov klasickou povrchovou úpravou, a to je eloxování v barvách různých kovů.

Nejpoužívanějším systémem dekorování přechodových lišt, vyrobených z hliníku, je folie. Jedná se vlastně o jakoukoliv fotografii, přenesenou na speciální odolnou folii.  Tato je nalepena na nosném hliníkovém profilu. Takto upravené přechodové lišty většinou velmi dobře imitují různé dřeviny, které se používají při pokládce podlahových krytin. Pokud je dobře vybraný dekor přechodové lišty, tuto na podlaze vůbec nemusíte zaznamenat. Vždyť není nic horšího, než když Vás přechodová lišta opticky zabrzdí. Pokud to ovšem není Váš záměr.

Další variantou dekorování hliníkové přechodové lišty je dýhování.  Jde o podobný výrobní postup jako při výše uvedeném foliování, jen pro dekorování hliníkových profilů používají výrobci dýhu z ušlechtilého dřeva. Naši klienti si mohou vybírat hliníkové přechodové lišty nejen s dýhami klasických evropských dřevin, jako jsou Dub, Buk, Olše, Třešeň, Javor a podobné, ale mají k dispozici i přechody, dekorované exotickými dřevinami jako jsou Wenge, Teak, Jatoba, Bambus. Obvyklou povrchovou úpravou bývá lak, ale setkáváme se i s olejem.

Tyto hliníkové přechodové lišty se vyrábí v různých šířkách a profilech. Zákazník má na výběr podle toho, jaký přechod potřebuje řešit. Obecně tyto profily označujeme jako přechodové – pokud řešíme podlahové krytiny ve stejných výškách, profily náběhové – při kterých je jedna podlaha níže než druhá, profily ukončovací, kterými dokážeme ukončit podlahovou krytinu a schodové profily, používané na hrany schodových stupňů.

Máme na výběr z několika variant montáže těchto přechodových profilů. Výrobci je dodávají v samolepícím provedení nebo v provedení šroubovaném, při kterém jsou po montáži přiznané kotvící šrouby. Dále se setkáváme s montáží do základové lišty, montované pod podlahovou krytinu. Posledním provedením je montáž na skryté kotvy. Přechodová lišta, použitá ve dveřním prostupu, je montována tak, aby byla při zavření dveřního křídla ukrytá pod ním.

Přechodové lišty dřevěné

Tyto přechodové lišty jsou nejstarším doposud používaným systémem, pro zakrytí přechodu mezi jednotlivými podlahami. Jejich nejstarším a nejrozšířenějším zástupcem jsou dveřní prahy, které zná každý z nás. Někteří výrobci vrstvených podlahových krytin vyrábějí vlastní přechodové lišty a schodové hrany, které jsou opatřeny stejným zámkem a dekorem, jako mají jejich podlahy. Tyto přechodové lišty a hrany jsou systémové a dají se použít pouze k podlahám od stejného výrobce.

Přechodové lišty MDF systémové

 jsou, stejně jako systémové dřevěné přechodové profily a hrany, opatřeny zámkovým systémem, kompatibilním pouze s podlahami od shodného výrobce. Na trhu se můžeme setkat s variabilními profily, které je možno drobnou úpravou změnit z přechodových na náběhové. Tyto systémové podlahové lišty jsou dekorovány podle prodávaných plovoucích podlahových krytin. Jedním z mnoha takových výrobců je Balterio.

 

Přechodové lišty Praha a podlahové lišty Balterio jsou shodně dekorované

Přechodové lišty jsou vyrobeny shodnou technologií True Matching® jako podlahové lišty Balterio. Zákazník od nich může očekávat, že s povrchem laminátové plovoucí podlahy Balterio splynou. Koncový profil s rozměry 10x29,2x2400mm zakončuje podlahy u stěn a u vyšších dveřních prahů, dlaždic a vestavěného nábytku. Vyrovnávací profil se hodí pro spojení různě vysokých podlah. Jeho rozměry jsou 12x40x2400mm. Spojovací profil řeší spojení podlah ve stejné výšce. Má rozměr 11,1x44x2400mm. 

Přechodové lišty na kabely

Obvyklé přechodové podlahové lišty se používají pro zakrytí jednotlivých přechodů mezi podlahovými krytinami nebo k jejich ukončení. Obvykle pod tyto přechodové lišty dokážeme skrýt maximálně jeden úzký kabel, a to ještě v případě, že řešíme přechod mezi plovoucími podlahami a jen pokud je dilatace mezi podlahami dost široká. Ten, kdo potřebuje řešit překrytí většího množství kabelů, musí volit jiný než standardní profil přechodové lišty.

Pro řešení uložení vodičů do přechodové lišty i na samotné ploše podlahy je profil Aspro Volta G3. Jedná se o plastový dvoudílný přechodový profil pro zakrytí kabelů vyrobený z tvrzeného PVC. Lišta Aspro Volta G3 na kabely je dekorována potiskem a její povrch je lakovaný. Tento přechodový profil se skládá ze základny a krycí dekorované části. Základnu je možno připevňovat lepením nebo pomocí hmoždinek. Nevýhodami této přechodové lišty na kabely je poměrně masivní rozměr šíře 74mm a výška 13mm a malý výběr dekorů.