PVC linoleum

Linoleum není PVC

Ne všechno, co vypadá jako linoleum, je opravdu linoleum. Pojem linoleum a PVC si lidé často pletou. Ačkoliv se podlahovina zvaná linoleum prodává více než sto let, stále ještě bývá zaměňována za PVC (polyvinylcholorid).

Přitom je mezi těmito materiály, ačkoliv jsou si na první pohled velmi podobné, podstatný rozdíl.  Podlaha z PVC je syntetická, linoleum se vyrábí z čistě přírodních surovin. Linoleum je tedy šetrné k životnímu prostředí, antibakteriální, zdravotně nezávadné a tedy vhodné i pro alergiky.

PVC a linoleum podlahy jsou na první pohled téměř k nerozeznání. Oba typy těchto podlah jsou nabízeny v nepřeberném počtu dekorů a jsou vhodné jak pro bytovou, tak i komerční zástavbu. Linoleum je odolnější, proto je možné ho použít i do extrémně namáhaného prostředí. Obě tyto podlahové krytiny jsou poměrně praktické na údržbu, je však nutné volit vhodné mycí a čistící prostředky. 

Velmi odolné linoleum má vysoké hodnoty zátěžové třídy, proto je vhodné i pro extrémně namáhané podlahy škol, nemocnic, obchodů, kancelářských, sportovních či průmyslových hal. Linoleum na rozdíl od PVC není vhodné do vlhkých prostor a pro vstupy do budov.

Jakou krytinu tedy zvolíte, závisí jen na tom, do jakých interiérů bude podlaha určena a jaké máte představy o jejím vzoru. Jestli-že jste příznivcem pestřejších barev a vzorů, pak sáhněte po krytinách z PVC, které je v tomto ohledu mnohem variabilnější. PVC i linoleum jsou vhodné do domácností alergiků. Pokud krytinu PVC nebo linoleum celoplošně přilepíme, pak je obě lze využít i na podlahové vytápění.

PVC a linoleum - údržba

Při ošetřování PVC podlahy je potřeba dbát na výběr vhodných udržovacích prostředků. Do vody je dobré jednou za měsíc přidat přípravky pro ošetřování elastických podlah, čímž můžeme zvýšit životnost podlahy až o několik let.

Linoleum je poměrně praktické na údržbu, protože nepřitahuje prach. Bývá již od výrobce napuštěno ochranným voskem, který zabraňuje mechanickému poškození povrchu podlahy. Na linoleum nepoužíváme chemické prostředky (saponáty)! Místo nich do vody přidává speciální tekutý vosk, který ochraňuje přírodní povrch před znečištěním a obroušením.

PVC a linoleum - výhody a nevýhody

Linoleum je trvanlivější, dobře tlumí kročejový zvuk, je odolné proti propálení, je antistatické a ekologické (biologicky rozložitelné). Je však dražší než PVC a méně odolné proti vodě.

PVC má dobrou tvarovou stálost, odolnost vodě a chemikáliím a je levnější než linoleum. Naproti tomu nemá tak elegantní vzhled, je méně trvanlivé, hůře tlumí zvuk a jako odpad zatěžuje životní prostředí.

PVC a linoleum - cenové relace

Cena linolea se i s pokládkou obvykle pohybuje kolem 1000 korun za metr čtvereční. PVC lze zakoupit levněji, cena se i s pokládkou pohybuje kolem 500 korun za metr čtvereční.

Pozor však na příliš laciné PVC krytiny – jsou většinou velmi tenké, snadněji se opotřebují a téměř nic nevydrží.

V porovnání životnosti materiálu v závislosti na ceně vychází levněji podlaha z kvalitního linolea.

PVC, linoleum -  PVC syntetická krytina

PVC je nechvalně známé jako „lino“ z panelákové výstavby. Podlahová krytina z PVC je často chybně označovaná jako „lino“, ale jde o syntetický výrobek z polyvinylchloridu. Měkkost, tlumení hluku a hlavně bezespárové provedení spolu s jednoduchou údržbou a líbivými dezény, to splňuje moderní PVC.

PVC si stále častěji nachází místo v interiérech hlavně díky velmi široké nabídce různých dekorů. Povrch moderního PVC bývá od přírodního materiálu téměř k nerozeznání. PVC velmi zdařile imituje různé druhy dřeva, kamene nebo korku.

PVC je měkké, zvukově i tepelně dobře izoluje. Je vhodné pro alergiky, má tvarovou paměť. Snadná pokládka v rolích šíře od 1,5 do 5m, údržba a příznivá cena jsou nezanedbatelnými parametry, kterými se PVC může pochlubit. V členitých prostorech se nespojují klasickým svařováním, jako dříve, ale spojováním za studena (chemicky), takže ve spoji není žádný materiál, kazící dekor.

PVC je méně odolné než linoleum, jeho životnost však závisí na tloušťce krytiny a její předpokládané zátěži. Při koupi této podlahové krytiny je potřebné se zaměřit na piktografické značky, na kterých výrobci uvádí tloušťku a předpokládanou zátěž a podle nich lze určit, do jakých podmínek je konkrétní PVC podlahovina vhodná.

PVC je oproti linoleu pružnější. Když na něj z výšky spadne těžký předmět, má lepší schopnost navrátit se do původního tvaru. Proto se také lépe hodí tam, kde se chovají domácí mazlíčci. Kvalitní PVC krytiny vám mohou sloužit až po dobu pětadvaceti let.

Při volbě PVC krytiny je dobré pomyslet i na zdravotní hledisko. Z tohoto pohledu není PVC ideální. Jedná se o syntetický materiál, který obsahuje různá barviva a plnidla. Při běžném užívání to však neznamená žádné velké riziko. Naproti tomu lze PVC podlahu udržet snadno čistou a její pokládku zvládne i šikovnější kutil.

Existují dva základní typy PVC - homogenní a heterogenní. Homogenní PVC je vyrobeno z jedné, většinou cca 2 mm silné vrstvy, která je stejně probarvená v celé své tloušťce. Heterogenní PVC se skládá ze dvou či více vrstev. Spodní vrstva tvoří podložku a svrchní průsvitná vrstva je nášlapná. Čím je nášlapná vrstva vyšší, tím je krytina kvalitnější.

PVC, linoleum - Linoleum je přírodní produkt.

Linoleum je přírodní podlahovina, vyrobená ze směsi lněného oleje, pryskyřic, korkové nebo dřevité moučky, pigmentů, vápence a juty. Linoleum s korkem je pružnější a měkčí, používá se například na sportovištích. Je ale méně odolné sešlapání a rychleji se opotřebí. Linoleum s dřevitou moučkou je pevnější a odolnější, tužší pro chůzi a lépe se barví.

Tato krytina je pružná, měkká, je výborným tepelným a zvukovým izolantem, je odolná proti vrypům a oděru, hodí se pro alergiky. Pro linoleum je typický jednobarevný nebo jemně melírovaný vzhled. Široký výběr barev a dekorů dokáže vyhovět téměř každému interiéru. Dobře se dají kombinovat různé barvy a vytvořit tak zajímavé motivy.

Linoleum má specifickou reakci na světlo. Lněný olej se v materiálu vlivem světla pohybuje a zakryté části podlahy mírně mění odstín. Po odkrytí se zhruba během dvou týdnů barevnost zase vyrovná.

Při výběru je potřeba posuzovat nároky na zatížení v interiéru. Pro obytné interiéry se doporučuje tloušťka 2mm, do zatěžovaných míst 2,5mm. Do průmyslových objektů se používají tloušťky 3,2 – 4mm. Nejčastěji se linoleum prodává v rolích, existuje však také v podobě lamel a spojuje se pomocí zámků jako plovoucí podlaha.  

Kvalitní linolea mohou být při správné péči ozdobou domácnosti po velmi dlouhou dobu. Povrch linolea tvoří speciální vosková vrstva, která se nanáší již při výrobě. Tuto vrstvu nesmíme při údržbě narušit, aby nedošlo ke vzniku pórů, ze kterých se špína hůře vymývá. Na údržbu je vhodné používat speciální vosk, nikoliv saponáty. Linoleum není vhodné umisťovat do trvale vlhkých prostor, např. koupelen či prádelen.

v naší nabídce nabízíme i Marmoleum click o kterém se také můžete dočíst na stránce Podlahová krytina marmoleum nebo Marmoleum vzorník ceník fotogalerie

PVC, linoleum od společnosti Podlahy Praha

Společnost Podlahy Praha s.r.o. nabízí širokou kolekci PVC a linoleum podlah!

Společnost Podlahy Praha s.r.o. se zabývá prodejem podlahových krytin, pokládkou, kompletním servisem a technologiemi souvisejícími s podlahovinami všeho druhu již mnoho let. Ve vzorkové prodejně společnosti Podlahy Praha s.r.o. v ulici Komunardů 38, Praha 7 si všechny druhy podlah z PVC a linolea můžete prohlédnout a na každý dekor si můžete sáhnout. V naší prodejně naleznete samozřejmě i mnoho dalších podlahových krytin.

Naši odborně vyškolení prodavači vám poradí při výběru potřebné šíře PVC i linolea tak, aby se minimalizoval případný odpad z prořezu. Naši profesionálové s dlouholetými zkušenostmi tyto materiály dobře znají a umějí využít všechny vlastnosti. Na profesionálně odvedenou práci se u nás můžete stoprocentně spolehnout a využít naše dlouholeté zkušenosti!

Naším cílem je na prvním místě maximální spokojenost zákazníka!

Společnost Podlahy Praha s.r.o. si váží každého zákazníka, jejím cílem je jeho spokojenost, splnění jeho požadavků a představ. Garantujeme seriózní smluvní podmínky, vysokou odbornou úroveň prací, dodržení požadované kvality díla, záruční i pozáruční servis.

Věříme, že si vyberete kvalitu, že si vyberete společnost Podlahy Praha s.r.o.!