Nátěr na dřevěnou podlahu vosk

Co člověk to názor. Jestliže mezi majiteli a uživateli dřevěných podlah, ať parketových, mozaikových, prkenných nebo dokonce zámeckých čtverců, provedeme průzkum na téma „Jaká je nejlepší a nejpřirozenější povrchová úprava dřevěné podlahy?“, dostaneme takové množství argumentů proč zrovna lak nebo olej jsou to pravé. Avšak málokdo z těchto uživatelů a majitelů by si vzpomenul na jednu z nejstarších metod ochrany a údržby, a to na nátěr na dřevěnou podlahu za použití vosku.

Nátěr na dřevěnou podlahu vosk -  zvýrazní jedinečnost podlahy

Už naši předkové tuto metodu znali a věděli, jak zrenovovat a ochránit dřevěnou podlahu. Tato metoda se vlastně s menšími nebo většími obměnami používá až do dnešního dne. Jen ji už sami osobně neprovádíme. Tento tradiční rituál, který musel umět každý majitel nových i starých parket, naše maminky a babičky nevyjímaje, a který měl rád opravdu málokdo, jsme jako děti znali pod názvem drátkování, po kterém se prováděl nátěr na dřevěnou podlahu voskováním.

Jednalo se o to, že zhruba jednou až dvakrát do roka, obvykle před svátky, dospělí z místnosti vystěhovali veškerý nábytek, zaklekli na všechny čtyři a drátky, které se podobaly drátěnce na nádobí, pěkně centimetr po centimetru vydrhli až na čisté dřevo celou místnost. Poté následovalo důkladné vytření podlahy a po jejím zaschnutí se ručně provedl nátěr na dřevěnou podlahu voskem. Následovalo vyleštění. Po zaschnutí pasty se mohl nastěhovat nábytek zpět.

Nyní používaný postup se od dob ručního voskování podlah moc nezměnil. Vždy se jedná především o to, aby byla podlaha dokonale mechanicky, nebo za použití údržbových prostředků, vyčištěna a připravena pro nátěr na dřevěnou podlahu voskovou ochrannou vrstvu. V současné době existuje mnoho specializovaných společností na podlahářské práce, stačí, aby se klient na takovou firmu obrátil a objednal si profesionální provedení voskového nátěru na dřevěné podlahy. I zaměstnanci společnosti Podlahy Praha, s.r.o. Vám ochotně na základě Vaší objednávky nátěr na dřevěnou podlahu – vosk zrealizují.

Nátěr na dřevěnou podlahu vosk - přípravky

Vhodnými přípravky pro nátěr na dřevěnou podlahu ve formě vosk lze docílit dokonalý vzhled a dlouhou životnost podlahy.

Nátěr na dřevěnou podlahu - voskování podlah olejovaných lze realizovat přípravky na bázi vody. Vosky na bázi vody vytvářejí na dřevěných podlahách ochrannou leštitelnou protiskluznou vrstvu. Tento film chrání podlahu před opotřebením a dodává jí hedvábný lesk. Impregnaci a voskování dřevěných podlah provádíme přípravky na bázi rozpouštědel. Vosky, vyrobené na bázi rozpouštědel, vytvoří na dřevěných podlahách tvrdou ochrannou vrstvu, která je také snadno leštitelná. Těmito přípravky se ošetřují a obnovují opotřebované nebo poškozené povrchy.

Pro nátěr na dřevěnou podlahu používáme pro napuštění dřeva tekutý vosk na bázi včelího vosku, při olejování napouštíme dřevěnou podlahu přírodním olejem. Tyto látky proniknou do dřeva a vyplní jeho póry. Tím dřevěný povrch podlahy ochráníme proti vlhkosti, a také dosáhneme toho, že se snáze uklízí. Dřevěná podlaha po aplikaci vosku působí hladkým dojmem. Vosk i olej na povrchu dřeva vytvoří jemný film a neuzavírají jej jako vrstva laku.

Nátěr na dřevěnou podlahu vosk - výhody

Nátěr na dřevěnou podlahu vosk zachová přirozený vzhled a strukturu dřeva. Nejen z tohoto důvodu je metoda voskování podlah vhodná především pro podlahy s povrchovou úpravou katrováním, kartáčováním a dalšími reliéfními povrchovými úpravami. Dále je voskový nátěr vhodný pro prkna s přiznanou V-spárou. Jestliže dojde k lokálnímu poškození povrchu podlahy, můžete postižené místo jednoduše přebrousit a přeolejovat.

Nátěr na dřevěnou podlahu vosk - nevýhody

Nevýhodou voskování podlah dřevěných je, že úklid voskovaných a olejovaných podlah je trochu složitější a že při užívání voskovaných podlah dochází snáze k ušpinění povrchu. Podlaha, na které je aplikován nátěr na dřevěnou podlahu vosk by měla být zhruba jednou ročně překartáčována a znovu naimpregnována a přeleštěna. My v Podlahy Praha, s.r.o. našim zákazníkům vysvětlíme a poradíme, jaké mají možnosti a co vše pro jejich podlahy umíme zařídit.

Voskování podlah dřevěných lakovaných

Voskování podlah lakovaných je prováděn metodou polymerizace. Jedná se o nátěr polymerové disperze na voděodolný a lakovaný (nikoliv olejovaný) povrch dřevěné podlahy. Tato metoda je použitelná pro lakované dřevo, korek, laminátové podlahy a lakované přírodní povrchy. Nanesením disperze se vytvoří jednolitá vrstva, která uzavře povrch podlahoviny a vyplní mikroskopické póry. Podlaha, ošetřená tímto způsobem se tak stává odolnějším proti opotřebení, méně se špiní a lépe se udržuje. Podlaha získá také velmi dobré protiskluzné vlastnosti.

Polymery jsou vosky pro nátěr na dřevěnou podlahu lakovanou, které dokážou ochránit její původní vzhled, zjednoduší a urychlí denní i opakovanou údržbu. Po jejich použití se podlaha snáze udržuje, na povrchu se nedrží nečistoty a třeba takové otisky podrážek je snadné odstraňovat. Konečným efektem voskování podlah lakovaných je v neposlední řadě ekonomická stránka dalších úklidových procesů.

Ve společnosti Podlahy Praha, s.r.o. klientům rádi poradíme, jaké mají možnosti při údržbě voskováním lakovaných povrchů podlah.

Kategorie: 
Služby