Náter na dřevěnou podlahu lak

Nátěr na dřevěnou podlahu lak na pochozí ploše zvýrazní všechny klady podlahy

Tomu, kdo se rozhodne pro nátěr na dřevěnou podlahu lak vždy ve společnosti Podlahy Praha, s.r.o. připomeneme, že se sice jedná o odolnější variantu než je olej, ale pořád se jedná o dřevěnou podlahu a podle toho se k ní musí její majitel chovat.

Nátěr na dřevěnou podlahu lak na pochozí ploše zvýrazní všechny její klady, ale zároveň vyzdvihne její nedostatky a případné skvrny. Někdy zjistíte, že k podobné záležitosti došlo, teprve až když je podlaha nalakovaná. Dodatečně není možné vybrousit jen místo s nehezkou skvrnou a opět zde aplikovat nátěr na dřevěnou podlahu lak. Nově nalakovaný kus plochy by byl zřetelně patrný a Vám by nezbylo nic jiného, než začít s lakováním úplně od začátku. Tomu se můžete vyhnout výběrem vhodných prostředků a přípravků pro povrchovou úpravu a jejich správným použitím.

Pokud dřevěnou plochu vybrousíte správně a zvolíte vhodný nátěr na podlahu lak, bude Vaše dřevěná podlaha vypadat a fungovat dokonale dlouhá léta.

Prosté pravidlo, které každý podlahář dobře zná, ale někdy na něj zapomene, zní - můžete používat ten nejlepší nátěr na dřevěné podlahy lak na světě, a přesto nedosáhnete dobrého vzhledu podlahy, jestliže ji správně a důkladně nevybrousíte.

A stejně tak to funguje i obráceně - můžete používat nejlepší brusky a brusivo na světě, a přesto nedocílíte dobrého vzhledu podlahy, když nepoužijete kvalitní nátěr na podlahu lak, nebo pokud jej aplikujete nesprávně.

Příprava dřevěné podlahy pro nátěr na dřevěnou podlahu lak:  

Dřevěnou podlahu musíte brousit posupně v několika krocích. Jestliže, například, použijete hrubé broušení dřeva a následně přejdete přímo na jemné broušení, může se stát, že nedocílíte dostatečně hladkého povrchu a zůstanou na něm stopy po broušení. Doporučujeme postupovat ve třech krocích – hrubé, střední a jemné broušení, než použijete nátěr na dřevěnou podlahu lak.

 

Postup při broušení dřevěných podlah před použitím nátěru na dřevěné podlahy lak:

  • Hrubé broušení - tímto odstraníte pevné nečistoty, starý lak a skvrny na dřevě. Běžně se začíná s použitím zrnitosti P36 nebo P40.  Pro velmi nerovné povrchy nebo podlah z borovice s nánosem starého laku použijte zrnitost P24.

  • Střední broušení - broušení středně zrnitým brusivem o zrnitosti P50 až P80 odstraní stopy, zanechané hrubým broušením a stopy, které zanechaná bruska při jejím spouštění.

  • Jemné broušení - se provádí brusivem se zrnitostí P120. Pokud plánujete použít nátěr na dřevěnou podlahu lak na bázi rozpouštědla, pro poslední broušení použijte materiál o zrnitosti P100. Pokud ale použijete nátěr na dřevěnou podlahu laky na vodní bázi, měli byste poslední broušení provádět brusivem P120 a jemnějším.

 

Povrchová úprava – nátěr na dřevěnou podlahu základní lak:

Nátěr na dřevěnou podlahu základní lak je způsob jak ušetřit peníze tím, že nemusíte použít dražší vrchní lak na první vrstvu, ale také jím minimalizujete riziko bočního slepení hran. Jedná se o jednosložkové laky na vodní bázi. Výběr vhodného základního laku závisí na tom, jakým nářadím jej budete nanášet. Tento nátěr na dřevěnou podlahu základní lak můžete aplikovat nerezovou stěrkou nebo válečkem či štětcem. Základní laky tvoří základ pro dobrý vzhled a rozliv vrchního laku. Obvyklá doba schnutí je 1-2 hodiny.

Jestliže nátěr na dřevěnou podlahu základní lak nenecháte pořádně vyschnout, vystavujete se tomu riziku, že vrchní lak pronikne přes základní lak do dřeva a způsobí zvednutí vláken dřeva.

Mezibroušení - po aplikaci nátěru na dřevěnou podlahu základní lak:

Jakmile nátěr na dřevěnou podlahu základní lak zcela zaschne, můžete začít s jeho mezibroušením. Nejlepších výsledků dosáhnete použitím Scrad padu, který nátěr na dřevěnou podlahu základní lak mezibrousí velmi jemně. Na podlaze provádějte mezibrus nejprve ve směru příčném a následně podélném. Pro mezibrus na nátěr na dřevěnou podlahu základní lak nepoužívejte brusnou mřížku, protože může zanechat brusné stopy.

 

Povrchová úprava – nátěr na dřevěnou podlahu vrchní lak:

Pro poslední vrstvu nátěru na dřevěnou podlahu vrchní lak použijete vysoce kvalitní materiál. Lak vždy nanášejte v dostatečném množství. Problémy vznikají především použitím nedostatečného množství laku, nebo pokud aplikujete nátěr na dřevěnou podlahu vrchní lak pouze v jedné vrstvě namísto dvou nebo tří vrstev. Počet vrstev řešte podle předpokládaného zatížení podlahy. Vždy si prostudujte Technický list produktu a Návod na aplikaci laku. Každý kanystr vždy, před samotnou aplikací, řádně protřepejte

 

Obecné informace pro použití podlahy, na které je nově aplikován nátěr na dřevěnou podlahu lak:

  • Místnost můžete začít používat cca 8 hodin po poslední aplikaci nátěru.

  • Lehký nábytek začněte stěhovat do místnosti po cca 24 hodinách

  • Těžší nábytek stěhujte do místnosti po 4 dnech.

  • Koberce a předložky položte do místnosti po 7 dnech.

Můžete se spolehnout, že pokud pro svou pochozí krytinu zvolíte nátěr na dřevěnou podlahu lak, ve společnosti Podlahy Praha, s.r.o. Vám s jeho výběrem rádi pomůžeme. V naší nabídce naleznete prověřené laky od výrobců BONA, PARAT, WOCA, Pallmann a další. Nátěr na dřevěnou podlahu lak, který Vám prodáme, nebo jej u Vás použijeme, docílí vynikajícího vzhledu a kvality Vaší podlahy.

Jestli použijete nátěr na dřevěnou podlahu základní lak, záleží čistě na Vašem rozhodnutí. Všechny vrchní laky lze aplikovat přímo na holé dřevo. Vaše volba laku částečně závisí na způsobu používání a na stupni zatížení pochozí plochy podlahy. Při lakování podlah s instalovaným podlahovým topením vždy použijte nátěr na dřevěnou podlahu základní lak. Stejně se zachovejte u podlah ze dřevin rychle nasákavých, jako jsou Buk, Jasan, Třešeň a Javor.

Pokud chcete vybrat vhodný nátěr na dřevěnou podlahu lak, obraťte se s důvěrou na společnost Podlahy Praha, s.r.o.